UKRAINE FOREVER
Про Концепцію
Ukraine forever - проект, в якому я розмірковую як мала виглядати домашня бібліотека українців, якби не політика русифікації.

Ukraine forever (з англ. - Україна назавжди) - це проект про те, якою могла бути домашня бібліотека українців, якби не політика агресивної русифікації.

Мета проекту - відродити історичну пам'ять нації, викрити наслідки багатовікового зросійщення та запропонувавати українцям зануритись у спадок.

Цей проект не про гейт, а про усвідомлення самодостатності та багатогранності нашої культури, яка зуміла зберегтись попри десятки заборон.

На теренах площадки Twitter є твіт від @kulchytsky, де автор вирішив порахувати кількість україномовних книг у домашній бібліотеці. Серед 393-х книжок лише 18 були написані українською, решта - російською.

Книги, що представлені в серії, були зібрані з чотирьох різних домашніх бібліотек українських сімей.

Сама політика зросійщення розгорнулась ще за часів Петра І, чия діяльність була направлена на централізацію влади та еліт. У 19 ст. цар Микола І застосував зросійщення для придушення національно-визвольних рухів поневолених народів.


Трохи історії зросійщення України:

1709 - указ Петра І про заборону друкувати книжки українською мовою.

1769 - Києво-Печерскій лаврі забороняють друкувати букварі українською.

1775 - Катерина ІІ знищує Запорізьку Січ та зачиняє українські школи.

1780 - спалення книгозбірні Києво-Могилянської академії, і повне закриття її у 1811.

1833 - московські солдати спалюють книги та історичні документи про відносини південних народів та Руси-України.

1863 - Валуєвський циркуляр.

1876 - Емський указ.

1869 і 1886 рр. - російський уряд (аж до революції) виплачував грошову надбавку всім урядовцям немісцевого походження на Правобережжі України для його зросійщення.

1918 - перший прихід до Києва червоних частин під командуванням М.А.Муравйова, позначений жорстоким антиукр. терором.

1930-ті - Розстріляне відродження, "єжовщина".

1964 - зрежисований підпал Державної публічної бібліотеки АН УРСР в Києві, в якій сильно постраждав саме фонд україніки.

1972 - Комуністичну партію України очолює Володимир Щербицький, з чиїм ім'ям тісно пов'язане тотальне зросійщення українців. За його каденції зростає видання російськомовних книг, переслідується і частково знищується дисидентський рух України, в університетах відкриваються кафедри російської мови.

1989 - за підрахунками обласної Львівської бібліотеки в цей рік вона налічувала 2436 книг українською мовою та 8942 російською.


Сьогодні бібліотека сучасного українця втрачає функцію декору, і стає символом перебудови та набуття національної свідомости.
З приводу питаннь та співпраці писати на Email чи Instagram.


ЗМІ про серію